Schedules And Results

This is a tentative schedule. This may change. Please check the final schedule on July 24th, 2015.


Speed Programming - Syntax It

TimeLocationTeam Name
14:00 - 17:00E-308Muhammad Haisam
14:00 - 17:00E-308Zeros:
14:00 - 17:00E-308SFA
14:00 - 17:00E-308Adil Nawaz
14:00 - 17:00E-308Abc team
14:00 - 17:00E-308Shabi ul Akber
14:00 - 17:00E-308Shahzad aqib
14:00 - 17:00E-308Fk developers
14:00 - 17:00E-308NoPointers
14:00 - 17:00E-308Champs
14:00 - 17:00E-308AA Coders
14:00 - 17:00E-308Inferno
WINNER: Champs


Database Design - ERDify

TimeLocationTeam Name
10:00 - 12:00E-308Nando
10:00 - 12:00E-308MiF
10:00 - 12:00E-308Fk Designer
10:00 - 12:00E-308LWS
10:00 - 12:00E-308CS BackBenchers
10:00 - 12:00E-308AAF Interruptors
10:00 - 12:00E-308SSN
10:00 - 12:00E-308AuF
10:00 - 12:00E-308Taha yaseen
10:00 - 12:00E-308H2i
10:00 - 12:00E-308SAR & SMJ
10:00 - 12:00E-308Al-Fateh
10:00 - 12:00E-308Alona
10:00 - 12:00E-308N2O
10:00 - 12:00E-308AAK Designers

WINNER: MiF


NFS - Most Wanted

TimeLocationRoundTeam ATeam BTeam CWinner
10:30 - 10:45AuditoriumPreliminary - 1Omais
Sarkar
Asad Ali*
Sarkar
10:45 - 11:00AuditoriumPreliminary - 2Champion
Ex-con
Rivals - Ali AkberChampion
11:00 - 11:15AuditoriumPreliminary - 3Muhammad Waleed
Shaggy
Kami
Muhammad Waleed
11:15 - 11:30AuditoriumPreliminary - 4Mohammad Moiz Ahmed
Furqan Mahboob
Shahmer Ali Chauhan
Mohammad Moiz Ahmed
11:30 - 11:45AuditoriumPreliminary - 5Laraib
Ghayas Ali
Noorullah
Laraib
11:45 - 12:00AuditoriumPreliminary - 6Furious
Usman Ghani
Sanjay Kumar
Furious
12:00 - 12:15AuditoriumPreliminary - 7Fahad Ahmed
Ammad Naeem
RR - Rivals
Rivals
12:15 - 12:30AuditoriumPreliminary - 8Ranger
Expert
Rayburn
Ranger
12:30 - 12:45AuditoriumRound of 8 - 1Muhammad Waleed
Champion
Muhammad Waleed
12:45 - 13:00AuditoriumRound of 8 - 2Ranger
Laraib
Laraib
13:00 - 13:15AuditoriumRound of 8 - 3Mohammad Moiz Ahmed
RivalsMohammad Moiz Ahmed
13:15 - 13:30AuditoriumRound of 8 - 4SarkarFurious
Furious
14:00 - 14:15AuditoriumSemifinal - 1Laraib
Muhammad Waleed
Laraib
14:15 - 14:30AuditoriumSemifinal - 2Mohammad Moiz Ahmed
Furious
Mohammad Moiz Ahmed
15:00 - 15:15AuditoriumFinalLaraib
Mohammad Moiz Ahmed
Mohammad Moiz Ahmed
WINNER: Mohammad Moiz Ahmed


Counter Strike 1.6

TimeLocationRoundTeam ATeam BWinner
10:00 - 10:30AuditoriumQualifying Round 1inFamous
Suicide Squad
inFamous
10:00 - 10:30AuditoriumQualifying Round 1Brainless-Genius
ITSS Global IU Defense
Brainless-Genius
10:30 - 11:00AuditoriumQualifying Round FinalinFamous
Brainless-GeniusBrainless-Genius
11:00 - 11:45AuditoriumPreliminary - 1Munasib 5 M5
Anarchy
Munasib 5 M5
11:00 - 11:45AuditoriumPreliminary - 2Brainless-GeniusDeadly Gamers
Brainless-Genius
11:45 - 12:30AuditoriumPreliminary - 3[MARK]^
Dungeonz
Dungeonz
11:45 - 12:30AuditoriumPreliminary - 4Wildmen!
-HI-FIVE*
-HI-FIVE*
12:30 - 13:15AuditoriumPreliminary - 5Tujaz Strikers
INfiniTy
INfiniTy
12:30 - 13:15AuditoriumPreliminary - 6m|F
Juggernaut
m|F
13:15 - 14:00AuditoriumPreliminary - 7Jailabee
Pentagram
Pentagram
13:15 - 14:00AuditoriumPreliminary - 8Bhola Gang
Hackers
Hackers
14:00 - 14:45AuditoriumRound of 8 - 1m|F
Munasib 5 M5
Munasib 5 M5
14:00 - 14:45AuditoriumRound of 8 - 2INfiniTy
Dungeonz
Dungeonz
14:45 - 15:30AuditoriumRound of 8 - 3Pentagram
Brainless-GeniusBrainless-Genius
14:45 - 15:30AuditoriumRound of 8 - 4Hackers
-HI-FIVE*
-HI-FIVE*
15:30 - 16:15AuditoriumSemifinal - 1 Dungeonz
-HI-FIVE*
-HI-FIVE*
15:30 - 16:15AuditoriumSemifinal - 2Munasib 5 M5
Brainless-GeniusMunasib 5 M5
16:30 - 15:15AuditoriumFinalMunasib 5 M5
-HI-FIVE*
Munasib 5 M5
WINNER: Munasib 5 M5